Sign In

Blog

En son yazılar
Telefon Tamirciliği Hizmeti

Telefon Tamirciliği Hizmeti

 Günümüzün cep telefonları gelişen teknoloji ile tasarlandığından dolayı bozulduklarında bu konuda teknik bilgi isteyen telefon tamircisi tarafından yapılması gerekir. Aksi halde tecrübesiz kişiler tarafından tamir edilmeye ya da onarılmaya çalışılan cep telefonlarından geri dönülmez sonuçlar meydana gelebilir. Telefon tamircisi telefon tamirleri yaparken işletmenin genel prensipleri doğrultusunda uygun araç ve ekipmanları ektin bir şekilde kullanarak işçi sağlığı ve iş güvenliği kanunlarına göre ve çevre koruma düzenlemelerine göre mesleğini verimli bir şekilde icra etmek zorundadır. Genel olarak tel tamiri yaparken öncelikle cep telefonun arıza nedenini ve arıza yerini belirlemek için cep telefonun kontrolünü yapması gerekir. Arızalı parçayı tespit etmek için telefonun yazılımını ve tüm donanım parçalarını gözden geçirmesi gerekmektedir.

Bozuk Telefonlarını Telefon Tamircisine Yaptırmanın Önemi

 Günlük hayatın en önemli parçalarından birisi haline gelen yeni nesil telefonlar ile artık sadece konuşma yapılmıyor, bunun yanı sıra internette giriliyor, fotoğraf ya da video çekme özelliği vardır. Bu telefonlar mahremiyet özelliği taşıdığından dolayı yakınlarınız ile çekindiğiniz fotoğraf ya da videolar, yazışmalar benzeri dosyaların güvenliğini korumakta çok önemlidir. Çoğu kişi herhangi bir arıza durumunda bunları yetkili cep telefonu tamircisi personellerine verirken kişisel özel dosyalarının ve bilgilerinin üçüncül kişilere geçmesi konusunda büyük tedirginlik yaşıyor. Bu yüzden telefon tamiri hizmeti alırken dikkat edilmesi gerekenler vardır.

 Telefon Tamir Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

 Bilindiği gibi akıllı telefonlar yeni teknoloji ile tasarlandığından dolayı tel tamiri hizmeti alırken mutlaka işin ehli güvenilir ve köklü bir geçmişe sahip tamirciler tarafından tamir edilmelidir. Telefonu tamiri edecek personelin yeni nesil telefon özelliklerini biliyor olması da önemli bir konudur. Bu nedenle sürekli olarak kendini geliştirmiş ve yeni nesil telefonların özellikleri çalışma sistemini iyi biliyor olmaları gerekir. Eğer aldığınız cep telefonu garanti kapsamı içindeyse ve kişisel kullanımdan kaynaklanmaya bir hata vermiş ise bunu mutlaka yetkili servis üzerinden garanti kapsamından servis hizmeti almanız gerekmektedir. Yeni nesil akıllı telefonun ekranında meydana gelen renk bozulmaları dokunmatik ekranında oluşan sorunlar, kamere kalitesinin düşmesi anakartın bozulması benzeri arızalar için teknik servis hizmeti almanız daha doğru olacaktır. Fakat telefonlarınızı yere düşüp ekranı kırılmış ya da dokunmatik ekranı bozulmuşsa kulaklık girişi ya da USB girişi bozulması gibi kullanıcı hatasından kaynaklanan cep telefonu arızalarını da en yakın telefon tamircisi personellerine yaptırmanız daha faydalı olacaktır.

Öte yandan telefon tamirini tecrübeli ya da tecrübesiz bir şekilde yapan kişi ya da firmaların sayısı da azımsanacak kadar az değildir. Dolayısı ile bu firmalar içerisinde doğru seçimi yapmak kaliteli hizmet almak açısından son derece önemlidir. Özellikle bu işi hobi amaçlı yapmak isteyenlerde vardır. Eğer telefonunuzun ilk günkü performansını ve özelliğini yitirmesini istemiyorsanız işini iyi yapan ve akıllı telefon tamiri konusunda uzman olmuş kişi ya da firmalar yaptırmanız gerekmektedir. En iyi telefon tamircisi Samsung, ixoami, Huwai gibi marka ve model ayırımı yapmaksızın tüm akıllı telefonların tamirini kaliteli bir şekilde yapar. Fakat bazı kişiler telefon tamircisi konusunda seçim yaparken, telefonun markasına bakarak samsung tamircisi ya da iphone tamircisi gibi teknik servis hizmeti veren firmalar öncülüğü olmaktadır.

 Telefon Tamir Hizmeti Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli

 Akıllı telefonlarla tablet ya da yeni nesil televizyonlar günlük yaşantının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Özellikle cep telefonları bazen bir bilgisayar, bezen bir kamera ya da video aracı olmaktadır. E- postalar, sosyal ağlar, mesajlar fotoğraflar ve videolar daha binlerce dosyayı içinde barındırır. Dolayısı ile cep telefonları arızalandığından bu özel bilgiler kaybolması an meselesidir. Bu nedenle cep telefonu tamiri hizmeti almadan önce bu özel bilgileri bir yere yedeklemeniz gerekir. Cep telefonu tamircileri bu özel bilgilere bir yere kaydetmek ya da yedekleme ile uğraşmazlar. Verdiğiniz telefonu direkt olarak tamiri işlemi uygulayacağından dolayı tüm dosyalarınız silinebilir. Özellikle yazılım kaynaklı hatalarda telefona format atabilir. Bu durumda telefonunu fabrika çıkışı haline gelir.

Mahremiyeti korumak adına telefonlarınızı tamire vermeden önce mutlaka tuş kilidi ya da şifre koymayı ihmal etmeyin. Hizmet alacağınız telefon tamircisi personeline telefonu ne kadar süre içerisinde teslim alabileceğiniz konusunda bilgi alın.

Cihazınınız toplamda 20 iş günü içinde tamiri edilip tarafınıza verilmesi gerekir. Bu süre fazla sürerse kanuni haklarınızı olduğunu belirtin. Bazı telefon tamircileri Türkiye’nin her yerine hizmet verir. Fakat kaliteli bir hizmet almak adına mümkün olduğunda kendinize en yakın telefonu tamircisi personellerinden hizmet almanız daha doru bir seçenek olacaktır. Başka bir ilde telefon tamiri hizmeti alırken kargo ile gönderim yapacağınızdan dolayı taşıma sırasında cep telefonunuzun başına bir iş gelebilir. Kargocuların büyük bir bölümü bu konuda maalesef pek hassas olmuyor. Paketin içinde ne olduğunu bilmediği için kargo araçlarına güvenli bir şekilde koymayabilir ya da üzerinde ağır paketler koyup telefonunuz altta kalıp kırılmasına neden olabilir. Eğer yakınızda telefonunuzda meydana gelen arızayı çözebilecek bir telefon tamirci bulunmuyor ve başka bir şehirde bulunan tamirciye göndermek istiyorsanız kargo yetkililerine kırılabilecek eşya diye bilgi vermeniz daha doğru olacaktır.

 Telefon anakart tamiri ya da ekran tamiri mutlaka uzman personeller tarafından yapılması gerekir. Çünkü anakart telefonların önemli bir parçasıdır. İşlemci RAM ve grafik birimi bu kart üzerinde yer alır. Anakart arızalandığı zaman telefon çalışmaz, ekranı görüntü vermez. Anakart tamiri bazen mümkün olmayabilir. Bu nedenle telefonlarınıza tamir hizmeti alırken firma seçimi çok önemlidir.

servisci

servisci

View all posts by servisci

Türkiye'nin Servis Listesi Rehberi

Bir yanıt yazın