Sign In

Blog

En son yazılar
Vaillant Kombi Arızaları

Vaillant Kombi Arızaları

Vaillant kombi arızaları, kombinin çeşitli nedenlerden ötürü çalışır durumdan çıkıp hata vermesi halidir. Kombi arızalarının nedenleri kullanım hatalarından kaynaklanabildiği gibi, uzun yıllar boyunca kombinin parçalarının eskimesinden de kaynaklı olabilmektedir. Bu nedenle Vaillant kombiler son teknoloji ile üretilmekte ve oldukça dayanıklı cihazlar olmasına rağmen, zaman içerisinde arıza vermesi son derece normaldir.

Vaillant kombi arızaları oluştuğunda tamiri için bireysel müdahalelerde bulunmayıp Vaillant kombi servisi çağırmalısınız. Sonuç olarak kombiler doğalgaz ile çalıştığından yanlış bir müdahale hayati sorunlara yol açabilir. Ya da kombi arızasının mevcuttan daha da fazla artmasına ve kombinin kullanılmayacak duruma gelmesine neden olabilir.

Vaillant kombi servisi çağırmadan önce aşağıdaki unsurlara dikkat etmenizde fayda vardır.

• Kombi su basıncı azalmış olabilir. Basınç 1,5 değerin altındaysa su ilave edilmelidir.
• Kombinin gaz vanası kapalı yahut gaz kesik olabilir.
• Kombide bir elektrik problemi olabilir. İkaz lambasının yanması bunun bir göstergesidir.

Vaillant kombi arızaları nasıl çözülür isimli yazımızdan kombi

Vaillant Kombi Arızaları Nelerdir?

Vaillant servis olarak aldığımız arıza kayıtlarına göre en sık rastlanan Vaillant kombi arızaları aşağıdakilerdir diyebiliriz.

Kombi çalışır ancak ısıtmaz;

Kombinin çalıştığı halde ısıtmaması radyatörle ilgili bir soruna işaret olabilir. Öncelikle radyatörlerin ısı ayarlarının açık olduğuna emin olunmalıdır. Radyatörlerdeki filtrelerin tıkanması ısı ayarı açık olsa bile sıcak su geçişini engelleyeceğinden ısınmayı etkileyebilir. Ayrıca radyatör ısı duyarlı parçalarında sıkıntı yaşıyor olabilirsiniz.

Kombi sıcak su gelmiyor;

Kombi su basıncı düşük ise sıcak su gelmemesi normaldir. Basıncın 1,5 bar civarında yükseltilmesi sorunu çözecektir. Bunun dışında diyafram contasının ya da su akış pompasının kontrol edilmesi gerekir. Su ısınmasını etkileyecek diğer kombi parçaları ise ntc sensörü, micro swiç ve kumanda koludur.

Kombi sesli çalışıyor;

Kombilerin tüm elektrikli cihazlar gibi belirli bir db ses ile çalışması normaldir. Ancak normalin üzerinde ses çıkarması bir arızanın belirtisi olabilir. Kombinin sesli çalışmasını nedenleri ise şunlar olabilir;

  • Fan motoru problemi
  • Pompa motoru sorunu
  • Kombi haznesindeki su içinde hava olması
  • Üç yollu vana arızası

Kombinin çalışmadığı durumlarda hangi nedenle arıza yaptığını anlamanın en kolay yolu da arıza kodları hakkında bilgi sahibi olmaktır. Vaillant kombi arıza kodları listesine ilgili makalemizden ulaşabilirsiniz.

Arızaların çözüm süreci ile ilgili detaylı bilgi almak için ise Vaillant kombi arızaları çözümü isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

servisci

servisci

View all posts by servisci

Türkiye'nin Servis Listesi Rehberi

Related Posts

Bir yanıt yazın