Sign In

Blog

En son yazılar
Vaillant Bacalı Kombi Arızaları

Vaillant Bacalı Kombi Arızaları

Vaillant Bacalı Kombi Arızaları, bacalı tip kombi modellerinde görünen arızaları kapsamaktadır. Kombilerin çalışma mantığında ısıtma sağlamak için öncelikle yanma işlemi gerçekleştirmeleri gereklidir. Bacalı kombi modelleri, yanma işlemi için ihtiyaç duydukları oksijeni kurulu oldukları ortamdan elde ederler. Yanma sonrası ortaya çıkan atık gazı da atık gazları bacaları yardımı ile dışarıya atarlar. Bacalı kombilerin kullanımı yoğuşmalı kombilerin üretimi ile birlikte azalmaya başladıysa da halen devam etmektedir. Bacalı kombilerin tercih edilmemesinin başlıca sebebi hermetik kombilere oranla daha fazla enerji harcamasıdır.

Vaillant Bacalı Kombi Modellerinden en yaygın olarak piyasada görebileceğiniz model, Vaillant Atmotec Kombi modelidir. Atmotec kombilerinde KCAl değerlerine göre 4 farklı üretimi mevcuttur. Bunlar;

  • Vaillant Atmotec Pro 200/5-3 20 Kw Bacalı Kombi  (17.000 Kcal)
  • Vaillant Atmotec Pro 240/5-3 24 Kw Bacalı Kombi (20.000 Kcal)
  • Vaillant Atmotec Plus 240/5-5 24 Kw Bacalı Kombi (20.000 Kcal)
  • Vaillant Atmotec Plus 280/5-5 28 Kw Bacalı Kombi (24.000 Kcal)

Atmotec modellerin dışında Turbotec modellerde de bacalı kombi çeşitleri bulunmaktadır.

Vaillant Bacalı Kombi Arızaları Nelerdir?

Vaillant bacalı kombi modellerinde diğer kombilerde görünen arızaların çoğunun oluşması mümkündür. Kombinin patlamalı yanıyor olması, ses yapıyor olması, sıcak su gelmiyor oluşu gibi arızalar bacalı kombi modellerinde de görülmektedir. Bacalı kombi modellerine özel arızalar ise genellikle baca sensöründen kaynaklı arızalardır. Bu arızanın farklı nedenleri ve çözüm yolları bulunmaktadır. Arızanın tespit edilmesi ve giderilmesi için Vaillant kombi servisi çağırılması gerekmektedir.

Bacalı kombi arızalarının genel olarak 3 nedeni bulunmaktadır.

  • Baca sensörünün arızalanması. Çözümü için sensörün tamiri ya da parça değişimi gereklidir. Bu işlemlerin Vaillant servis tarafından yapılması gerekir.
  • Baca fanının tıkalı olması. Bu sorun ancak fanın çıkarılıp temizlenmesi ile giderilebilir.
  • Kombi elektronik kartında sorun olabilir. Elektronik kartlar kombinin beyni görevini gören son derece önemli parçalardır. Bu parçalara müdahale mutlaka Vaillant kombi servisi tarafından yapılmalıdır.

Bacalı kombi arızaları sonucunda kombide görüntülenen hata kodları şunlardır; F5 Arıza Kodu, F6 Arıza Kodu, F15 ve F16 Arıza Kodu. Bu kodlar alındığında kombinin atık gaz düzeneğinde yani baca düzeneğinde bir sorun olduğu anlaşılmalıdır.

servisci

servisci

View all posts by servisci

Türkiye'nin Servis Listesi Rehberi

Related Posts

Bir yanıt yazın